کدخبر : 1291

مبلغ جدید یارانه و همچنین زمان واریز و جزئیات آن را در ادامه مطلب بخوانید

یارانه یا سوبسید (به فرانسوی: subvention) شکلی از کمک مالی است که به یک تجارت یا بخش اقتصادی پرداخت می‌شود؛ یارانهبه عبارت دیگر اعطاء کمک مالی به روی یک کالا یا خدمتی که به مردم داده می‌شود جهت افزایش رفاه عمومی جامعه.

یارانه سود اقتصادی است که معمولاً دولت‌ها به تولیدکنندگان کالا برای تقویت بازار رقابتی کشورها پرداخت می‌کنند.

یارانه به مفهوم کنونی آن از دههٔ چهل وارد اقتصاد ایران شد. 

 


خبرداغ:بی آبرو شدن دختر تهرانی قبل از ازدواج


 

 

 

یارانه+3+میلیون+تومانی+در+راه+است

طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور رقم بودجه یارانه نقدی در سال 99

مژگان خانلو، سخنگوی بودجه سال ۹۹ ادغام دو یارانه نقدی و معیشتی را تکذیب کرد و در این خصوص گفت: منابع یارانه نقدی و یارانه معیشتی به صورت جداگانه در تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال 99 پیش بینی شده و ردیف، زمان‌بندی و عدد این دو یارانه جدا در نظر گرفته شده است

مدتی است که صحبت تخصیص یارانه به اقشار ضعیف جامعه برای خرید اقلام اساسی مطرح است و این موضوع از ابتدای سال چندین مرتبه در مجلس و جلسات کمیسیون‌های مختلف مطرح شده است.

با افزایش قیمت‌ها در بازار به خصوص قیمت اقلام اساسی و کاهش قدرت خرید مردم برای تامین این اقلام، از اواسط تابستان امسال بحث تخصیص یارانه برای خرید اقلام اساسی به اقشار کم درآمد توسط نهادهای مربوطه تشدید پیدا کرد و نهایتا در تاریخ ۷ آبان امسال نمایندگان مجلس شورای اسلامی با جزئیات الزام دولت به پرداخت یارانه برای تامین کالاهای اساسی با ۲۱۵ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۰ نفر از نمایندگان حاضر در جلسه موافقت کردند.

 


خبرداغ:خاوری در کانادا کشته شد!+فیلم و سوابق


 

همچنین ضمن این قانون مصوب شد تعداد حداقل ۶۰ میلیون نفر از افراد جامعه از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال برای هر یک از افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد به مبلغ ۶۰۰ هزار ریال به هر یک از افراد سایر دهک‌ها واریز شود.

یارانه نقدی و معیشتی سال ۹۹ چقدر خواهد بود؟

یارانه اردیبهشت

پرداخت این یارانه که مصوبه هیئت دولت است، بسته به تعداد نفرات خانوارها متفاوت است.

آن طور که در جداول مندرج در بودجه سال 99 قید شده است، رقم پرداختی یارانه نقدی و معیشتی سال 99 با تغییر مواجه نخواهد شد. البته این بین مباحثی نظیر ادغام این دو یارانه و کاهش رقم پرداختی به ۷۲ هزار تومان هم مطرح شد که با مخالفت کمیسیون تلفیق رو به رو شد.

 


خبرداغ:تجاوز به زن جوان در محل کار + عکس


 

بهترین تصمیم برای اقشار کم درآمد

در همین راستا رسول جهانگیری عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: تصمیم به ارائه یارانه ویژه برای خرید کالای اساسی به خانوارها یک تصمیم صحیحی است که امروز در صحن علی مجلس تصویب شد و اقشار ضعیف جامعه با قیمت‌های ارزان تری نیازمندی‌های خود را خرید می‌کنند.

وی افزود: این تصمیم باید زودتر از این‌ها تصویب می‌شد چراکه نهادهای مربوطه در زمین توزیع کالا و کنترل قیمت‌ها نتوانسته اند آنطور که باید مسئولیت خود را به خوبی انجام دهند و جبران این مشکلات می‌تواند از طریق کوپن الکترونیک صورت گیرد.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران بیان کرد: در بخش توزیع و تعیین ارزش یارانه به هر خانوار، سازمان برنامه و بودجه به کمک وزارت کار و تعاون باید همکاری دقیق و مناسبی داشته باشند تا این تصمیم به خوبی در کشور اجرا شود.

جهانگیری ادامه داد: یکی از ویژگی‌های این یارانه نسبت به یارانه‌های قبلی این است که به صورت نقدی به خانوارها پرداخت نمی‌شود و احتمالا به شکل کارت‌های هدیه بانکی است که خانوارها فقط توانایی خرید از فروشگاه هارا به وسیله آن دارند.

وی تصریح کرد: در صورتی که دولت این یارانه را نیز نقدی به خانوارها پرداخت می‌کرد، حجم نقدینگی و تورم در کشور افزایش پیدا می‌کرد که در شرایط کنونی به هیچ عنوان به نفع هیچ یک از بخش‌های کشور نیست.

تقویت دهک کم درآمد با فروش اموال دولتی

در همین راستا محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در جلسه امروز مجلس مطرح کرد: پیش بینی می‌شود شورای نگهبان مخالفتی با طرح مذکور نداشته باشد چراکه بارمالی آن نیز با فروش اموال دولت تامین خواهد شد.

وی افزود: اگر در ماه‌های نخست اجرای طرح پرداخت یارانه برای تامین کالاهای اساسی، اموال دولت به فروش نرسید، دولت اجازه دارد از "تنخواه گردان خزانه" هزینه مورد نیاز را برداشت کند و پس از فروش اموال با خزانه تسویه کند.

مفتح تصریح کرد: از این ۶۰ میلیون نفر، ۴۰ میلیون از افراد ماهانه ۶۰ هزار تومان و ۲۰ میلیون نفر مابقی ۱۲۰ هزار تومان به حساب سرپرست خانوارشان واریز می‌شود.

احساس خطر برای همسان سازی حقوق بازنشستگان!

یکی دو روز گذشته، خانه تعاون گران ایرانیان اولین ارگان غیر دولتی بود که نسبت به این تصمیم واکنش نشان داد و ابراز نگرانی در رابطه با اجرا نشدن همسان سازی حقوق بازنشستگان کرد.

دبیرکل این ارگان طی نامه‌ای به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، به این مقام مسئول تاکید کرد؛ بدیهی است قصد نمایندگان مجلس حمایت از اقشار محروم برای دسترسی به کالاهای اساسی است، اما در راستای اجرای قانون کالا برگ الکترونیک منابع تامین همسان سازی حقوق بازنشستان به خطر نیوفتد و تحدیدی برای آن‌ها نباشد.

با تمام این تفاسیر نظر مجلس و دولت برای اجرای این طرح مثبت است همچنین بخش‌های خصوصی از جمله اتاق اصناف و تعاون گران نیز موافقت خود را با این طرح اعلام کرده اند؛ بنابراین تنها مرحله‌ی پیش رو برنامه ریزی برای تخصیص منابع و نحوه اجرای آن است که امیدواریم سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون نسبت به این مسائل دقیق‌تر از طرح‌های گذشته عمل کنند.

 

ارسال نظر:

 • عدالت
  0

  شما اجناس را ارزان کنید یارانه نمیخواد بدید

 • ناشناس
  0

  لطفا فقط تز ندید روغن 100 هزار تومن برنج 250 هزار تومن فکر یه چاره باشید بریدیم دیگه

 • ناشناس
  0

  چرا زنان سرپرست خانوار را شامل دهک های کم در آمد به حساب نمی آوردند مسئولین لطف کنید و زنان سرپرست خانوار را هم همون ۱۲۰ تومن حساب کنید

 • ناشناس
  2

  یه سوال دارم مگر این اموال دولت که میگید بیت المال نیست مگر دولت خریده اگر خریده مگر پول مردم نیست اگر نیست لطف کنید بگید بیت المال شامل چه چیزی است... ممنون

 • بازنشسته ۹۸
  0

  اگه حقوق بازنشستگان بخواهد به خطر بیفتد اول باید از شاغلین شروع بشود چرا برای دو ریال افزایش قانونی با این تورم هی از بازنشستگان می گویید واقعا که

 • ناشناس
  0

  بابا برای دو ریال افزایش حقوق بازنشستگان دست بردارید طبق قانون خدمات کشوری هر یک ریالی که به شاغلین اضاف می شود باید به بازنشستگان هم اضاف شود که شش ماه هم پرداخت نشده پس اگه خطری باشد چرا برای شاغلین نباشد

 • بازنشسته
  1

  لطفا اگه کاری برای رفع مشکلات بازنشستگان نمی کنید سنگ اندازی نکنید شما نماینده مردم هستید

 • ناشناس
  0

  یک بار همسان سازی اجرا شده حالا هی شوک به بازنشستگان وارد کنید و با روح و روان آنها بازی کنید لطفا پیگیری کنید که شش ماه اول سال که پرداخت نشده و حق قانونی ما بازنشستگان است پرداخت شود

 • ناشناس
  0

  چرا همسان سازی بازنشستگان به خطر بیفتد اول برای شاغلین اجرا شد پس منابع مالی بازنشستگان با شاغلین یکی است حال چطور باید همسان سازی بازنشستگان به خطر بیفتد لطفا دست از این حرفها بردارید

 • Mahan
  0

  میشه زمان دقیق روبگیدکی واریزمیکنین

 • ناشناس
  0

  سلام لطفاً اجناس و ارزان کنید یارانه پیشکش

 • روانبخش
  0

  لطفاً زنان سرپرست خانواده را همان ۱۲۰ یارانه بدهید .

 • ناشناس
  0

  سختی برای همه یارانه برای عده ای خاص ،نگیدکه برای فقراهست چون باچشم خودمون داریم توجامعه میبینیم که کسایی هستن که خیلی وضعشون ازمابهتره دارن یارانه معیشتی میگیرن،بازم بی عدالتی

 • مربم
  1

  خواهشا اجناس را ارزان کنید
  یارانه هم نمی خواهیم

 • ناشناس
  0

  با سلام خواهشن بهتر اقشار کم درآمد را شناسایی کنند

 • احمد
  0

  آقای جهانگیری وقتی خبرنگار از شما سوال کرد که قیمت ها کی پاین میاد وووو... گفتید دعا کنید .. ما دعا میکنیم اما هر سال دریغ از پارسال ..

 • پریسا
  0

  سلام تورو خدا یارانه رو زیاد کنید همه چیزو گرون کردین پول نون نداریم

 • ناشناس
  0

  سلام شماوعده یارانه ۱۲۰ تومنی و۶۰ تومنی میدین ولی خودتونم میدونین این مبلغهاپولی نیس درمقابل گرونیها.

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍