کدخبر : 3619

مصوبه مجلس برای مقابله با اینترنت ماهواره‌ای، گلایه دوباره وزیر ارتباطات از انحصار مخابرات، هشدار پلیس در مورد «رسیدساز»های جعلی و فروش هزاران دلاری نخستین توئیت تاریخ، از مهم‌ترین اخبار فناوری روز هستند.

این روزها موضوع اینترنت خبرساز شده و از موضوع افزایش قیمت آن تا انحصار مخابرات و موضوع حذف اینترنت شبانه، محل بحث نظر است.

در همین حوزه، رسانه‌ها از مصوبه‌ای در مجلس مبنی بر توسعه اینترنت مخابرات برای رقابت و مقابله با تهدید اینترنت ماهواره‌ای خبر داده‌اند؛ مصوبه‌ای که می‌تواند به گران شدن اینترنت نیز منجر شود.

دیجیاتو در این مورد گزارش داده که بر اساس مصوبه مجلس، قرار است بخشی از افزایش حق‌السهم دولت از اپراتورها صرف توسعه زیرساخت اینترنت ثابت پرسرعت توسط شرکت مخابرات شود تا «امکان رقابت و مقابله با تهدیدات اینترنت ماهواره‌ای» را داشته باشد.

در مصوبه مجلس اعلام شده که برای توسعه اینترنت ثابت باید حق‌الامتیاز (سهم دولت) از اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مخابراتی ۱۰ درصد بیشتر شود؛ موضوعی که به گفته وزیر ارتباطات قطعا باعث گران شدن اینترنت می‌شود.

گلایه دوباره از انحصار مخابرات

دیجیاتو همچنین در گزارش دیگری سخنان وزیر ارتباطات را مبنی بر این منعکس کرده که انحصارگرایی مخابرات باعث عدم توسعه VDSL در کشور شده است.

وزیر ارتباطات تاکید دارد که مخابرات به خاطر انحصارگرایی که انجام می‌دهد باعث شده که سرویس اینترنت پرسرعت VDSL در کشور توسعه پیدا نکند.

محمدجواد آذری‌جهرمی، همچنین از تذکر مراجع فرهنگی کشور در رابطه با حذف بسته‌های شبانه اینترنت خبر داد و از آن سو تاکید کرد که نظر وزارت ارتباطات این است که این بسته‌ها عرضه شوند.

انحصار سیم مسی و داکت‌های زیرزمینی

در این میان حسین فلاح‌جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقرارت و ارتباطات رادیویی نیز مشکل توقف در توسعه اینترنت خانگی را انحصار مخابرات ایران در سیم مسی و داکت‌های زیرزمینی دانست که در خصوصی‌سازی به اشتباه به آنها واگذار شده است.

به گزارش ایسنا، او در واکنش به مصوبه مجلس، در توییتر نوشت: مشکل توقف در توسعه اینترنت خانگی، سرمایه نیست. انحصار مخابرات ایران در سیم مسی و داکت‌های زیرزمینی است که در خصوصی‌سازی به اشتباه به آنها واگذار شده است، آن ‌را رفع کنید. ‌مسئولیت توسعه منظومه‌های ماهواره‌ای هم با سازمان فضایی است نه مخابرات ایران.

هشدار پلیس در مورد «رسیدساز»های جعلی

خبرگزاری فارس در گزارش دیگری از حوزه فناوری، به هشدار پلیس در مورد «رسیدساز»های جعلی پرداخت.

بر اساس این گزارش، سرهنگ علی‌محمد رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا گفت: مجرمان سایبری با نصب برنامه‌های رسیدساز جعلی روی گوشی‌های هوشمند یا تبلت، بدون واریز هیچ‌گونه وجهی فقط با نشان دادن رسید واریز، از شهروندان و کسبه کلاهبرداری می‌کنند.

به گفته او، کاربران باید توجه داشته باشند که در صورت دریافت وجه کالا یا خدمات به صورت کارت به کارت، نیازی به افشای اطلاعات کامل کارت نیست.

وی گفت: تراکنش فقط به شماره کارت نیاز دارد و نباید اطلاعات دیگر کارت مانند cvv2 و تاریخ انقضاء و رمز کارت را برای افراد افشا کرد.

سرهنگ رجبی تأکید کرد: افراد دقت داشته باشند که پیامک بانکی کارت خود را فعال کرده و برای تایید پرداخت‌ها فقط به پیامک‌های ارسالی از بانک توجه کنند، یا از روش‌هایی مانند موبایل از اطمینان دریافت پول استفاده کنند.

توئیت‌ها قابل ویرایش می‌شوند

زومیت از دنیای فناوری خبر داده است که توییتر به‌جای گزینه ویرایش توییت، به‌زودی قابلیت Undo Send را ارائه می‌دهد.

یکی از محققان حوزه‌ اپلیکیشن انیمیشن نحوه‌ی کارکرد گزینه‌ Undo Send توییتر را فاش کرد؛ گزینه‌ای که به شما امکان می‌دهد در زمانی کوتاه جلوی انتشار توییت را بگیرید و آن را ویرایش کنید.

این قابلیت برای نخستین بار در نظرسنجی‌ سال گذشته‌ توئیتر رویت شد.

فروش هزاران دلاری نخستین توئیت تاریخ

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین توئیتی که ۱۵ سال قبل در توئیتر منتشر شده اکنون برای فروش عرضه شده و قیمت آن به ۱۰۰ هزار دلار رسیده است.

جک دورسی، مدیر ارشد اجرایی توئیتر، نخستین پیامی را که در این پلتفرم منتشر شده برای فروش عرضه کرده است.

او توئیت «اکنون حساب کاربری توئیترم را تنظیم کردم» را به عنوان یک امضای دیجیتال یگانه در یک وب‌سایت فروش توئیت‌ها عرضه کرده است. وب‌سایت مذکور Valuables by Cent نام دارد و توکن‌های غیر قابل تعویض دیجیتال (NFT) عرضه می‌کند.

این توکن‌ در حقیقت فایل‌های دیجیتالی هستند که به عنوان امضای دیجیتال برای افرادی به کار می‌روند که عکس، ویدئو یا محتوای آنلاین دیگری را در اختیار دارند.

این توئیت در مارس ۲۰۰۶ میلادی در حساب کاربری دورسی منتشر شده و ساعت ۰۱:۲۵ دقیقه بامداد شنبه به وقت گرینوویچ قیمت آن به ۱۰۰ هزار دلار رسیده است.

 

آنچه دیگران می خوانند:
ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍