کدخبر : 1281

عکسهای محمدرضاشجریان و همسرش را در ادامه مطلب مشاهده می کنید

محمدرضا شجریان متولد 1 مهر 1319 در مشهد موسیقی دان ، آهنگ ساز ، و خواننده اهل ایران بود.محمدرضا شجریان نخستین بار با فرخنده گل افشان ازدواج کرد و صاحب 4 فرزند با نام های راحله، افسانه، مژگان و همایون شد. محمدرضا شجریان در سال 1371 از این بانو جدا شد و یک سال بعد با خانم کتایون خوانساری ازدواج کرد. 

عکسهای محمدرضاشجریان و همسرش را در زیر مشاهده می کنید:

;v_kh

2

همسر استاد شجریان: عزیز ما به خانه برگشت

عکس های دیده نشده از محمدرضا شجریان و همسر دومش + بیوگرافی

همسر محمدرضا شجریان کیست؟

محمدرضا شجریان فوت کرد + علت مرگ و تصاویر

محمدرضا شجریان|عکس های دیده نشده ازماجرای همسر دومش + بیوگرافی

خبر مرگ و درگذشت استاد شجریان دوشنبه 14 مهر 99 + جزئیات

عکس همسر دوم شجریان 

شجریان نخستین بار با فرخنده گل افشان ازدواج کرد و صاحب 4 فرزند با نام های راحله، افسانه، مژگان و همایون شد. شجریان در سال 1371 از این بانو جدا شد و یک سال بعد با خانم کتایون خوانساری ازدواج کرد. نتیجه این ازدواج، رایان پسر دوم محمدرضا شجریان است که در ونکوور به دنیا آمد. وی برای دومین بار در سال 1373 با کتایون خوانساری ازدواج کرد و رایان تنها فرزند این ازدواج در سال 1376 متولد شد.
 

همسر دوم شجریان

عکس همسر دوم شجریان و پسرشان رایان شجریان

محمدرضا شجریان

عکس محمدرضا شجریان  و همسر جوانش کتایون خوانساری

کتایون خوانساری  متولد 1344 در تهران ، طراح و نقاش ایرانی است. فارغ التحصیل لیسانس زبان فرانسه در دانشگاه سوربن پاریس می باشد که در دومین تجربه زناشویی خود با استاد شجریان ازدواج کرد و حالا یک فرزند پسر نیز دارد و نام فعلی اش کتایون شجریان است.

وضعیت ازدواج و همسر کتایون خوانساری

خانم خوانساری اولین بار در سال 1363 وقتی 19 ساله بود با یک آقای ایتالیایی ازدواج کرد که ثمره این زندگی یک دختر بنام استفانی می باشد.

این زندگی اما بعد از به دنیا آمدن دخترشان به طلاق انجامید و سرپرستی استفانی به پدرش واگذار شد که حالا نیز در فرانسه زندگی می کند.

ازدواج با شجریان

کتایون خوانساری سال 1370 وقتی 26 ساله بود با استاد محمدرضا شجریان که او نیز از همسر اول خود طلاق گرفته بود ازدواج کرد. ثمره این زندگی نیز یک پسر بنام رایان متولد 19 مهر 1376 می باشد.

کتایون خوانساری همسر دوم استاد شجریان

نحوه آشنایی با همسر

ما در میهمانی با شکوه بزرگداشت آقای نصرت الله کریمی که 24 ساعت پس از ورود او به تهران بعد از سال ها دوری از ایران ترتیب داده شده بود با استاد شجریان آشنا شدم. از همان لحظات آشنایی رابطه خاصی بین ما بوجود آمد و به ازدواج ختم شد.

خانواده و شغل پدر

کتایون خوانساری در خانواده ای که قدر هنر و هنرمند را میدانند بزرگ شده است. پدر او بنیانگذار هنر گرافیک در ایران بود؛ از دوران جوانی در حزب پان ایرانیست فعالیت داشت ، از طرفداران دکتر مصدق بود ، او از روزنامه نگاران قدیم ایران و مدیر هنری نشریه ی زن روز و کلا مرد بسیار روشنفکری بود.

مادربزرگش اشرف کاشانی جزو اولین بازیگر زن تئاتر در قبل از انقلاب می باشد. ایشان تنها یک خواهر بنام گیتا خوانساری دارد که با همایون شجریان ازدواج کرده است.

کتایون خوانساری کیست

از ایران تا مهاجرت به فرانسه

در ایران به مدرسه سهیل رفت تا اینکه در روزهای نوجوانی به همراه پدر و مادر و خواهرش به فرانسه و شهر پاریس نقل مکان کردند و از آنجا وارد دانشگاه سوربن شد.

موفقیت فرزند

پسر ما فرزند عشق است. عشق پدری در سن 56 سالگی که در کمال شعور و درک و فهم از مسایل مختلف است. علم امروز ثابت کرده است که از نظر ژنتیکی بی تاثیر در فرزند نمی باشد. او از نظر خصوصیات اخلاقی به پدرش شبیه است و مطمئنا از هنر او بی نصیب نمی ماند. من شخصا معتقدم که هر هنرمند و متفکری بی مثال است.

کتایون خوانساری کیست

صدای استاد

من اولین نوارهای موسیقی اصیل را بعد از آشنایی با ایشان گوش کردم چون در پاریس این نوارها را در اختیار نداشتم و اصولا با نام ایشان آشنا نبودم. حالا موسیقی سنتی با صدای ایشان برایم جایگاه خاصی دارد و سعی می کنم لااقل شنونده خوبی باشم و از آن لذت ببرم." او با سازهای ایرانی آشنایی ندارد.

طراحی جواهرات

کتایون در پاریس به کار طراحی جواهر مشغول بوده و یک مزون جواهرات فانتزی را اداره می کند. طلا و جواهر همیشه در دنیای رویا و خیال آدمیان بوده است. داستان جویندگان طلا را می دانید که چه بسیار کسان در راه این خیال زندگی خود را باختند. داستان زکریای رازی در فرهنگ خودمان هم معروف است. جواهر همیشه ترکیبی از زیبایی ، شکوه و طراحی است. نیرویی مرا کشید که کار هنری را در این مسیر ادامه دهم.

همسر شجریان کیست

نقاشی و طراحی

خانم خوانساری در نقاشی کشیدن هم بسیار ماهر است. نقاشی کردن خیلی جذابیت دارد؛ وقتی شروع می کنید و رنگ را می ریزید دیگر بلند شدن از پای کار سخت است ، وقتی شروع می کنم قادر نیستم یک لحظه از تابلو دور شوم.

زندگینامه محمدرضا شجریان و همسرش(Mohammad-Reza Shajarian)

 • نام اصلی : محمدرضا شجریان
 • متولد : 1 مهر 1319 مشهد
 • تاریخ مرگ : 17 مهر 1399 (80 سال)
 • نامهای دیگر : سیاوش بیدگانی
 • لقب : خسرو آواز ایران
 • زمینه فعالیت : موسیقی سنتی
 • پیشه : خواننده
 • مدرک تحصیلی : دیپلم دانشسرای عالی
 • سالهای فعالیت : 1346 تا 1395
 • قد : 174 سانتیمتر
 • والدین : افسر شاهوردیانی و مهدی شجریان
 • همسرها : فرخنده گل افشان(جدا شده) و کتایون خوانساری
 • فرزندان : 2 پسر(همایون و رایان) و 3 دختر(فرزانه ، افسانه و مژگان)
 

بیوگرافی محمدرضا شجریان و همسرش + ازدواج و علت طلاق

محمدرضا شجریان - Mohammad-Reza Shajarian

محمدرضا شجریان - Mohammad-Reza Shajarian

فارغ التحصیل دیپلم دانشسرای عالی (تربیت معلم) می باشد که بجز شهرت در موسیقی از قاریان مشهد بود و در خوشنویسی خط نستعلیق درجه ممتازی دارد.شجریان در ایران ملقب به خسرو آواز ایران است.

خانواده

در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد ، مادرش افسر شاهوردیانی و پدرش مهدی شجریان بود که قاری قرآن بود.

عکس کودکی محمدرضا شجریان و پدر و مادرش

عکس کودکی محمدرضا شجریان و پدر و مادرش

قرائت قرآن تا یادگیری سنتور

شجریان در سن پنج سالگی قرائت قرآن را زیر نظر پدر آغاز کرد و در سال 1331، برای نخستین بار ، صدای تلاوت قرآن او از رادیو خراسان پخش شد.

در سال 1338 وقتی 19 ساله بود با یک معلم موسیقی آشنا شد و بعد از فارغ التحصیلی از دانشسرای عالی با سنتور آشنا و شروع به یادگیری این ساز نزد استاد جلال اخباری کرد.

عکس نوجوانی محمدرضا شجریان

عکس نوجوانی محمدرضا شجریان

دوره های موسیقی و خوشنویسی

او در سال 1346 به تهران رفت و با احمد عبادی آشنا شد و همچنین در کلاس اسماعیل مهرتاش شرکت نمود. در همین سال برای آموختن خوشنویسی در انجمن خوشنویسان نزد ابراهیم بوذری رفت. شجریان از سال 1347، خوشنویسی را نزد حسن میرخانی ادامه داد. وی در سال 1349، درجه ممتاز را در خوشنویسی به دست آورد.

محمدرضا شجریان و مادرش

محمدرضا شجریان و مادرش

خوانندگی و معلمی

پدر شجریان به دلیل عقاید مذهبی با فعالیت های هنری محمدرضا مخالفت می کرد او فعالیت خود را با نام مستعار کرد سیاوش بیدخانی ادامه می داد.تا اینکه پدر اجازه استفاده از نام اصلی اش را داد.

شجریان پس از دریافت دیپلم دانشسرای عالی ، به استخدام آموزش و پرورش درآمد و به تدریس مشغول شد و تا سال 1347 دبیر آموزش و پرورش در رادکان خراسان رضوی بود سپس به وزارت منابع طبیعی منتقل شد.

عکسهای اینستاگرام محمدرضا شجریان

عکسهای اینستاگرام محمدرضا شجریان

وضعیت ازدواج و همسر محمدرضا شجریان

ازدواج اول و طلاق

محمدرضا شجریان در سال 1340 و در بیست و یک سالگی با خانم فرخنده گل افشان ازدواج کرد. خانم گل افشان هم مثل خود شجریان معلم دبستان بود و هر دوی آن ها در شهر قوچان تدریس می کردند و در همین شهر هم پای سفره عقد نشستند. شجریان آواز می خواند و ساز می ساخت و به باغبانی علاقه داشت و خانم گل افشان ، به گلسازی می پرداخت.

پس از دو سال ، فرزانه اولین فرزند محمدرضا شجریان متولد شد. دومین فرزند هم به نام افسانه در سال 1344 به دنیا آمد. مژگان سومین فرزند این خانواده هنرمند در سال 1348 به دنیا آمد و آخرین فرزند محمدرضا شجریان و فرخنده گل افشان هم همایون بود که روز 31 اردیبهشت سال 1354 به دنیا آمد.

این زوج در سال 1370 از هم جدا شدند.

محمدرضا شجریان و همسر اولش و فرزندانش

محمدرضا شجریان و همسر اولش و فرزندانش

ازدواج دوم

شجریان در سال 1370 در 53 سالگی با دختر 26 ساله بنام کتایون خوانساری ازدواج کرد که حاصل آن تولد پسری بنام رایان در سال 1376 در کشور کانادا بود.

کتایون خوانساری خود در سال 1344 در تهران به دنیا آمد و پدرش از بنیانگذاران هنر گرافیک در ایران بود.

محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان و همسرش کتایون خوانساری و پسرش رایان

فرزندان محمدرضا شجریان

فرزانه فرزند اول محمدرضا شجریان متولد 1342 است.

از فرزانه شجریان که با اسم راحله شجریان هم شناخته شده است، اطلاعات خاصی در دست نیست و همچنین عکس خاصی که واقعا مربوط به فرزانه شجریان باشد منتشر نشده است.

فرزند دوم محمدرضا شجریان ، افسانه با پرویز مشکاتیان (آهنگساز و سنتورنواز برجسته موسیقی ایران) ازدواج کرد. ثمره ازدواج پرویز مشکاتیان با افسانه دو فرزند به نام های آوا و آیین است.

محمدرضا شجریان و دخترش افسانه شجریان

محمدرضا شجریان و دخترش افسانه شجریان

مژگان شجریان در رشته نقاشی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد ارتباط تصویری (گرافیک) دارد. همسر او محمدعلی رفیعی (مدیر برگزاری کنسرت های شجریان پدر و پسر) است و ثمره ازدواجشان سه فرزند؛ دخترشان مهر که پیانو می نوازد و پسرانی دوقلو به نام های سام و سپهر.

همایون فرزند آخر همسر اول استاد از سال 1370، پدر و گروه آوا را در کنسرت های مختلف در سراسر جهان با تنبک همراهی و از سال 1378 به بعد در صحنه کنسرت ها با پدر همخوانی کرد. همایون با گیتا خوانساری ازدواج کرد و ثمره این ازدواج دختری به نام یاسمین است.

افسانه شجریان و دخترش آوا مشکاتیان و محمدرضا شجریان

افسانه شجریان و دخترش آوا مشکاتیان و محمدرضا شجریان

کلاس آواز و تصنیف خوانی

سال 1350 وقتی 31 ساله بود زیر نظر فرامرز پایور استاد موسیقی شروع به یادگیری سنتور و ردیف های آوازی کرد و همزمان زیر نظر چند استاد دیگر شیوه های تصنیف خوانی را گذارند.

استاد محمدرضا شجریان

عکسهای دیده نشده شجریان

اجرای زنده و شرکت

در سال 1354 وقتی 35 ساله بود در جشن هنر شیراز با یک گروه موسیقی اجرای زنده داشت و در سال 54 در 37 سالگی در تلاوت قرآن کشوری اول شد.

در اسفند 57 شرکت موسیقی دل آواز را بنیانگذاری کرد.

محمدرضا شجریان و پسرش همایون شجریان

محمدرضا شجریان و پسرش همایون شجریان

بعد از انقلاب

با شروع انقلاب فعالیت او نیز مثل سایر هنرمندان دستخوش تغییر شد و در یکی دو سال اول چند آهنگ انقلابی و میهنی با ناظری و لطفی داشت.

سپس بیشتر وقت خود را صرف تدریس موسیقی کرد.

کودکی افسانه شجریان در آغوش محمدرضا شجریان

کودکی افسانه شجریان در آغوش محمدرضا شجریان

ربنای شجریان

در سال 1358 وقتی 39 ساله بود برخی از آیات قرآن را صرفا برای تمرین هنرجویان خود خواند ، اما این دعا به مدت 30 سال تا قبل از ممنوع الصدایی او در رادیو و تلویزیون در ماه رمضان پخش شد.

این اثر را سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به عنوان اثر ملی ثبت کرده است.

عکسهای اینستاگرام محمدرضا شجریان

عکسهای اینستاگرام محمدرضا شجریان

ابداع ساز

محمدرضا شجریان مبدع چند ساز جدید در موسیقی ایرانی است. وی در اردیبهشت 1390 در نمایشگاه در تهران این سازها را رسماً به نمایش عمومی درآورد. برخی این سازها عبارتند از : صراحی ، شهر آشوب ، ساغر ، کرشمه ، سبو و…

تولید سازهای ابداعی به دست شجریان با انتقاد زیادی مواجه شد و در نشستی با حضور کارشناسانی همچون : جلال ذوالفنون ، جمال سماواتی ، حسین علیزاده ، داریوش طلایی و… مورد نقد قرار گرفت.

محمدرضا شجریان ، محمدرضا لطفی و حسین علیزاده

محمدرضا شجریان ، محمدرضا لطفی و حسین علیزاده

کنسرت های جهانی

از سال 1370 وقتی استاد شجریان 51 ساله بود با همکاری پیرنیاکان و مرتضی عیان کنسرت های جهانی خود را شروع کرد.

آلبوم های معروفی چون ، دل مجنون و پیام نسیم حاصل این اجراها بود.

عکسهای شخصی محمدرضا شجریان

عکسهای شخصی محمدرضا شجریان

حوادث 88 + ممنوعیت

در پی حوادث سال 88 شجریان با یک نامه انتقادی به ضرغامی رئیس صدا و سیما استفاده از سروده های انقلابی بخصوص سرود ایران ، ای سرای امید را غیر شرعی خواند و خواستار توقف پخش این آثارش شد.

مدتی بعد آهنگ زبان آتش را خواند که بعد از آن پخش دعای ربنا او نیز در صدا و سیما ممنوع شد و از اجرای کنسرت های او در ایران جلوگیری گردید.

محمدرضا شجریان و دخترش مژگان شجریان

محمدرضا شجریان و دخترش مژگان شجریان

افتخارات جهانی

سایت انجمن آسیا وی را پرآوازه ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی ، روزنامه ونکوورسان او را یکی از مهم ترین هنرمندان موسیقی جهان و همچنین رادیوی عمومی ملی (NPR) در سال 2010 وی را یکی از 50 صدای برتر جهان معرفی کرده است.

استاد علاوه بری جایزه پیکاسو در سال 87، دیپلم افتخار و نشان موتزارت را از سازمان یونسکو گرفته است ، او همچنین سال 93 نشان شوالیه ملی لیاقت را از فرانسه گرفت و در سال 89 جایزه بیتا را از آن خود کرد.

محمدرضا شجریان و همسرش فرخنده گل افشان

محمدرضا شجریان و همسرش فرخنده گل افشان

جایزه گرمی

محمدرضا شجریان 2 سال به خاطر آلبوم های فریاد و بی تو به سر نمی شود ، نامزد جایزه گرمی شد. جایزه گرمی معتبرترین جایزه موسیقی در آمریکا است. هرساله 5 آلبوم موسیقی از بخش موسیقی کلاسیک برای نامزدی این جایزه معرفی می شوند.

خواننده تیتراژ فیلم

شجریان در چند فیلم به عنوان خواننده تیتراژ حضور داشته است که می توان به فیلمهای فیلم دلشدگان در سال 1370 ، فیلم ابجد در سال 1381 و فیلم زمستان است در سال 1384 اشاره کرد.

عکسهای اینستاگرام محمدرضا شجریان

عکسهای اینستاگرام محمدرضا شجریان

شاگردان معروف

محمدرضا شجریان در زمینه آواز شاگردان بسیاری را تعلیم داده است که برخی از معروف ترین آن ها عبارت اند از :

 • معصومه مهرعلی
 • حسام الدین سراج
 • مظفر شفیعی
 • قاسم رفعتی
 • همایون شجریان
 • ایرج بسطامی
 • علی رستمیان
 • محسن کرامتی
 • علی جهاندار
 • شهرام ناظری
 • حمیدرضا نوربخش
 • سینا سرلک

محمدرضا شجریان و همسرش کتایون خوانساری و پسرش رایان

محمدرضا شجریان و همسرش کتایون و پسرش رایان شجریان

خیابان شجریان

در فروردین 1398 اعضای شورای شهر تهران با پیشنهاد نامگذاری یک خیابان به نام «محمدرضا شجریان» موافقت کردند. در این جلسه ، تغیرِ نام بلوار فلامک جنوبی و شمالی در منطقه 2 تهران به نام «محمدرضا شجریان» به تصویب رسید.

محمدرضا شجریان و همسر دومش و پسرش

محمدرضا شجریان و همسر دومش و پسرش

بیماری سرطان کلیه و درگذشت

در نوروز 95 با انتشار یک کلیپ دردناک از وضعیت ظاهری برآشفته و غیر معمول خود خبر از یک مهمان قدیمی 15 ساله داد که بعدها مشخص شد استاد به سرطان کلیه مبتلا شده است.

شجریان در روز یکشنبه 13 مهر 1399، به دلیل افت سطح هوشیاری در حد نزدیک به کمای مطلق به بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان جم تهران منتقل شد و عاقبت بعدازظهر هفدهم مهرماه 99، 17 روز پس از 80 ساله شدن ، درگذشت.

عکسهای محمدرضا شجریان خواننده

عکسهای محمدرضا شجریان خواننده

محمدرضا شجریان متولد 1 مهر 1319 در مشهد موسیقی دان ، آهنگ ساز ، و خواننده اهل ایران بود.

آنچه دیگران می خوانند:
ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍