کدخبر : 3647

در هفته سوم اسفند دو نماد مدار و حآفرین عرضه اولیه می‌شوند. کارشناسان معتقدند اصرار برای عرضه اولیه‌ها در شرایط کنونی بازار، به دلیل نوعی حمایت برای مثبت شدن روند بازار و ورود نقدینگی است.

 نمادهای مدار و حآفرین در روزهای ۱۹ و ۲۰ اسفند عرضه اولیه می‌شوند. نماد حآفرین قرار بود هفته گذشته عرضه اولیه شود اما عرضه آن کنسل شد و با توجه به اخبار سازمان بورس و اوراق بهادار این هفته در کنار عرضه اولیه مدار، عرضه خواهد شد.

علی عصاری، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره میزان مشارکت سهامداران برای خرید عرضه‌های اولیه هفته سوم اسفند توضیح داد: با توجه به شرایط موجود میزان استقبال و مشارکت همانند سابق نیست اما با توجه به کف قیمت بودن نمادها  ممکن است درخواست‌ها به گونه‌ای باشد که حداکثر تعداد سهم به هر خریداران برسد.

این کارشناس درباره اصرار در عرضه‌های اولیه برای ورود نقدینگی گفت: اصرار سازمان برای عرضه اولیه در این شرایط بازار، برای ورود نقدینگی است. همچنین عرضه این نمادها باعث می‌شود کمی روند تعادلی به بازار برگردد.

عصاری به سابقه حمایت حقوقی‌ها از عرضه اولیه اپال خبر داد و گفت: با توجه به حمایت حقوقی‌ها از عرضه اولیه اپال که به نوعی می‌توان گفت یک حمایت سفارش شده‌ای بود تا نماد بتواند روند مثبتی داشته باشد؛ انتظار می‌رود همین روند حمایتی از سمت حقوقی‌ها برای عرضه‌های اولیه پیش‌رو وجود داشته باشد. وجود ریسک در شرایط بازار مساله‌ای انکارناپذیر است اما میزان محدودی از حمایت حقوقی‌ها از این نمادها می‌تواند کمی ریسک پذیری در خرید و فروش نمادها را در بین سهامداران کاهش دهد.

علی عصاری معتقد است با توجه به کف قیمتی موجود برای این عرضه‌های اولیه با روش خرید سرخطی در روزهای ابتدایی معامله این نمادها، سهامداران می‌توانند یک سود مقطعی کوتاه مدت داشته باشند.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند با توجه به مشارکت پایینی که از خرید این عرضه‌ها پیش‌بینی می‌شود، می‌توان انتظار داشت همچون نماد اپال بعد از یک مدت کوتاهی روند تعادلی در حجم عرضه و تقاضای آن‌ها شکل بگیرد.

 

 

منبع:تجارت نیوز

ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍