کدخبر : 3844

استخراج بیت‌کوین و سایر رمزارزها در حالی پابه‌پای خرید و فروش ارزهای رمزینه طرفدارانی پیدا کرده که نام آن نیز وسوسه‌انگیز است؛ اما رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین، دستاورد ماین با تلفن‌های همراه گران‌قیمت را تنها موجب استهلاک گوشی می‌داند و نسبت به سوءاستفاده و سرقت اطلاعات شخصی از تلفن همراه هشدار می‌دهد.

با ۶۰ هزار دلاری شدن بیت‌کوین و بالا رفتن پرچم رمزارز‌ها در میانه رکود بازار‌های مسکن، طلا و ارز و سرخ‌پوشی بورس، بخشی از سرمایه‌های سرگردان سر از بازار رمزارز‌ها درآورده؛ بازاری که ۲۴ ساعت شبانه‌روز کرکره‌اش بالاست و پذیرای سرمایه‌گذاران. در شرایط بلاتکلیفی بازارها، درخشش بیت‌کوین بسیاری از مردم را با آرزوی یک شبه پولدار شدن به خود جذب کرده؛ غافل از آنکه «شب دراز است و قلندر بیدار!» در این میان استخراج رمزارز‌ها نیز طرفداران خود را دارد و چه بسیارند افرادی که در گروه‌های تلگرامی توصیه به ماین رمزارز‌ها با گوشی می‌کنند.

دستاورد استخراج با گوشی، رمزارز‌های بی‌ارزش است

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران با بیان اینکه استخراج رمزارز‌های با ارزش با گوشی امکان‌پذیر نیست، می‌گوید: هرچند با گوشی‌های گران‌قیمت می‌توان به استخراج رمزارز پرداخت؛ اما پیش از این کار به یک مساله توجه کنید. باید به این مساله فکر کنید که در این کار چقدر هزینه می‌کنید و چقدر به دست می‌آورید.

محمدرضا شرفی در گفتگو با اقتصاد ۲۴ ادامه می‌دهد: هرچند با گوشی‌های گران‌قیمت تا حدود ناچیزی می‌توان به استخراج رمزارز پرداخت؛ اما هزینه استهلاک و کاهش عمر گوشی تلفن همراه با ارزش رمزارز استخراج‌شده برابری نمی‌کند. در واقع این کار اصلا به صرفه نیست. از طرفی هر رمزارزی را نیز نمی‌توان با گوشی استخراج کرد.

وی در مورد کوین‌هایی که می‌توان با گوشی استخراج یا به عبارتی ماین کرد، می‌گوید: رمزارز‌های ارزشمند با گوشی قابل استخراج نیستند و با این فرمول تنها می‌توان رمزارز‌های بی‌ارزشی که از توان پردازشی برخوردارند، استخراج کرد.

برخی از رمزارز‌ها قابلیت استخراج ندارند

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران در ادامه گفت: رمزارز‌ها به دو نوع ارزشمند و بی‌ارزش تقسیم می‌شوند. رمزارز‌های باارزش در سطح جهان مبادله می‌شوند و روی زنجیره این رمزارز‌ها تراهش بالایی در جریان است؛ یعنی توان پردازشی بالایی در زنجیره آن‌ها متمرکز شده و امکان ندارد با کامپیوتر یا گوشی بتوان آن‌ها را استخراج کرد. در مقابل کوین‌های بی‌ارزش را می‌توان با گوشی یا کامپیوتر استخراج کرد که به نوعی هدررفت سرمایه و استهلاک بسیار سیستم شماست.

شرفی با اشاره به اینکه بیش از ۶ هزار کوین و توکن وجود دارد که بسیاری از آن‌ها قابلیت استخراج را دارند، گفت: برخی از رمزارز‌ها قابلیت استخراج ندارند و تعداد اندکی از رمزارز‌ها دارای ارزش و مارکت هستند. رمزارز‌هایی که امکان استخراج آن‌ها با گوشی وجود دارد علاوه بر اینکه انرژی زیادی می‌برند، بازدهی قابل توجهی ندارند. این کار می‌تواند مخاطره‌آمیز نیز باشد و اطلاعات شما با این کار به سرقت برود.

استخراج رمزارز در منازل گسترش یافته؟

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران با بیان اینکه «گسترش ماینینگ خانگی به یکی از دغدغه‌های متولیان برق کشور تبدیل شده است» می‌گوید: این در حالی است که با استفاده از انشعاب برق خانگی امکان استخراج وجود ندارد.

شرفی می‌گوید: با توجه به انشعابات برق مسکونی در منازل تنها یک یا نهایتا دو دستگاه می‌تواند استخراج رمزارز کند؛ اما این کار سر و صدای زیادی دارد و عملا در واحد مسکونی این کار قابل انجام نیست. علاوه بر آن، مصرف بالای برق نیز به راحتی استخراج را افشا می‌کند. از سمت دیگر اگر صاحب دستگاه بخواهد صدای آن را کم کند باید سیستم آن را تغییر دهد که در واقع این کار دردسر‌های زیادی دارد.

وی ادامه می‌دهد: ماینینگ خانگی در واقعیت امکان‌پذیر نیست، زیرا هر دستگاه صنعتی استخراج رمزارز صدایی بیش از جاروبرقی دارد.

تغییر مسیر انتقال پول به صرافی‌های رمزارز

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران در پایان با اشاره به دستور شاپرک به پرداخت‌یار‌ها مبنی بر ممنوعیت ارائه خدمات به معامله رمز ارز‌ها گفت: با چنین ضرب‌الاجلی، نمی‌توان جلوی ورود مردم به این بازار را گرفت؛ چراکه این بازار، یک بازار جهانی است و تنها این دستور جریان شفاف انتقال پول در صرافی‌های رمزارز‌ها را در مسیر تاریک قرار می‌دهد.

 

آنچه دیگران می خوانند:
ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍