کدخبر : 3878

سال ۹۹ سال ورود و خروج‌های بزرگ سهام‌داران بود. نگاهی کرده‌ایم به روند ورود و خروج سهام‌داران حقیقی به بورس در سال گذشته. بیشترین خروج پول حقیقی در سال ۹۹، روز ۳ شهریورماه ثبت شد. بیشترین ورود پول نیز ۲۶ تیر ماه بوده است.

در سال ۹۹ موجی از ورود سهام‌داران جدید شکل گرفت که موجب تلاطم شدیدی در بازار سهام شد. ورود سرمایه‌گذاران جدید و انتظارات تورمی شاخص بورس را تا سقف تاریخی ۲ میلیون واحدی بالا برد، اما فرصتی که می‌توانست به افزایش عمق بورس کمک کند در نهایت به بی‌اعتمادی سهام‌داران جدید و خروج بسیاری از آن‌ها از بازار ختم شد.

فصل ورود

نیمه اول سال ۹۹ را می‌توان دوره ورود به بورس نامید. از ابتدای سال تا نیمه مرداد بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به بورس وارد شود که ۷۰ درصد آن در حد فاصل ابتدای تابستان تا هفته سوم مرداد به بازار تزریق شد.

رکورد‌های ورود

بیشترین ورود پول حقیقی در سال ۹۹، روز ۲۶ تیرماه ثبت شد. در این روز ۶ هزار و ۴۲۴ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. روز‌های ۲۲ تیر و ۱۱ تیرماه نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین ورود پول حقیقی در سال گذشته قرار دارند.

فصل خروج

با شروع روند نزولی قیمت‌ها از نیمه تابستان بسیاری از سهام‌داران از بازار خارج شدند به طوری که خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در شهریور ۱۸ هزار میلیارد تومان بود. این روند در پائیز هم ادامه یافت و بر سرعت نزول بازار افزود.

خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی در تمام ماه‌های بعدی نیز منفی بود به طوری که در مجموع ۱۲۲ روز کاری نیمه دوم سال در مجموع ۵۸ هزار و ۲۴۸ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. به عبارت دیگر به طور متوسط روزانه ۴۷۷ میلیارد تومان پول حقیقی خارج شد.

پس از شهریورماه که بیشترین خروج ماهانه در سال گذشته را ثبت کرد، دی ماه با خروج بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان در رتبه بعدی قرار گرفت.

رکورد‌های خروج

بیشترین خروج پول حقیقی در سال ۹۹، روز ۳ شهریورماه ثبت شد. در این روز ۷ هزار و ۲۲۹ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. روز‌های ۲۷ دی و ۲ شهریورماه نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین خروج پول حقیقی در سال گذشته قرار دارند.

 

 

آنچه دیگران می خوانند:
ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍