کدخبر : 2652

با اینکه شروع معاملات این هفته در روز شنبه با روندی صعودی همراه بود اما شاخص کل در روزهای معاملاتی بعدی حدود ۹۷ هزار واحد ریزش کرد. بازگشت شاخص بورس چقدر محتمل است؟

به گزارش رصدبورس، شاخص کل بازار سهام از 10 آذر ماه تا روز شنبه حدود 62 هزار واحد رشد کرده بود اما شاخص کل طی معاملات 3 روز گذشته حدود 97 هزار واحد ریزش کرده است. این افت شاخص، نگرانی‌های جدیدی بین سهامداران ایجاد کرده است و آنها می‌خواهند بدانند که بازگشت شاخص و روند صعودی آن چقدر محتمل است؟

حمید اسدی، حقوقدان بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه با نیازهای اساسی بازار سهام در شرایط حاضر گفت: بازگشت شاخص کل بستگی به دو عامل دارد؛ اول اینکه باید سریعا محدودیت‌هایی برای بازارگردان‌ها در خرید سهام وضع شود. عامل دوم هم حمایت از بازار سرمایه از طریق صندوق تثبیت بازار سرمایه است.

به عبارتی به گفته این کارشناس در بازار سرمایه باید به منظور جلوگیری از نوسان‌گیری بازارگردان‌ها محدودیت‌هایی در خرید سهم‌ها اعمال شود و از طرفی حالت فرسایشی و پر تنش بازار سرمایه باید از طریق حمایت از بین برود.

این کارشناس در رابطه با شرط بازگشت روند صعودی شاخص کل گفت: بازگشت شاخص کل بستگی به دو عامل ذکر شده دارد و اگر اقدامی در رابطه با نوسان‌گیری بازارگردان‌ها صورت نگیرد ممکن است عرضه‌ها تا هفته آینده ادامه داشته باشد. این در حالی است که ریزش شاخص کل در این هفته قابل توجه بوده و نزول شاخص در 3 روز معاملاتی اخیر، تمام روند صعودی دو هفته قبل بازار سهام را از بین برده است.

منبع :تجارت‌نیوز

ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍