کدخبر : 3839

سال ۱۳۹۹ سال پر فراز و نشیبی برای اقتصاد ایران بود. بورس تهران نیز سال کم‌نظیری را پشت سر گذاشت. نگاهی می‌کنیم به مهم‌ترین تحولات بازار سهام در سال گذشته.

سال ۱۳۹۹ بی گمان سال کم نظیری در تاریخ اقتصادی ایران است. سالی که به علت آثار مخرب بیماری کووید ۱۹ و تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده برای مردم ایران سال سختی سپری شد. اما در تقویم اقتصادی سال ۹۹ یک اتفاق مهم رخ داد، عده‌ی کثیری از مردم به سرمایه‌گذاری در بورس روی آوردند و در نتیجه ورود نقدینگی عظیم ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی شاخص کل بورس تا رقم ۲ میلیون واحد صعود کرد.

بهارِ بورس

روز ۵ فروردین در اولین روز معاملاتی سال ۱۳۹۹ شاخص کل بورس در رقم ۵۰۸ هزار و ۶۶۱ واحد قرار داشت و شاخص هم‌وزن در سطح ۱۷۸ هزار و ۶۵۰ ایستاده بود.

در روز ۲۳ فروردین شاپور محمدی رئیس پیشین سازمان بورس اوراق بهادار استعفا کرد و به جای او حسن قالیباف‌اصل به ریاست سازمان بورس منصوب شد.

یکی از مهم‌ترین اتفاقات بورس در فصل بهار عرضه دارا یکم در روز اول خرداد ماه بود. صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد دارا یکم متشکل از سهام بانک‌های دولتی و شرکت‌های بیمه بود که توسط دولت در بازار سرمایه ارائه شد. همچنین دولت در اقدامی دیگر در ۶ خرداد فروش ۶۰ درصد از سهام عدالت را آزاد کرد.

در آخرین روز معاملاتی فصل بهار در ۳۱ خرداد ماه شاخص کل بورس در رقم یک میلیون و ۲۷۰ هزار واحد قرار داشت تا بازدهی بورس در فصل بهار ۱۴۷ درصد باشد و شاخص هم‌وزن نیز به سطح ۴۰۹ هزار و ۲۴۳ رسید.

تابستانِ داغ

در روز ۱۲ مرداد ماه شاخص کل بورس به سقف تاریخی ۲ میلیون واحدی رسید. قله تاریخی که خیلی زود از دست رفت و آخرین بار این رقم در روز ۲۰ مرداد بر تابلوی بورس نقش بست. پس از آن شاخص بورس روندی نزولی پیدا کرد و سهام‌داران را دچار ترس و نگرانی کرد. در نتیجه این وضعیت حواشی بازار سهام افزایش یافت. به درازا کشیدن توقف معاملات نماد‌هایی مانند شستا و اختلاف نظر وزاری نفت و اقتصاد درباره عرضه نماد پالایش یکم از حواشی مهم این دوره بورس بود. در نهایت در روز‌های پایانی شهریور نماد پالایش یکم که ترکیبی از سهام ۴ نماد پالایشی شتران، شپنا، شبندر و شبریز است در بورس عرضه شد.

در آخرین روز کاری شهریور شاخص کل بورس در رقم یک میلیون و ۵۹۵ هزار واحد قرار گرفت تا بازدهی فصل تابستان ۲۵ درصد شود. شاخص هم‌وزن نیز در سطح ۴۱۵ هزار و ۹۰۷ واحد قرار داشت.

خزانِ بورس

با شدت گرفتن ریزش شاخص بورس و شکل‌گیری موج خروج سهام‌داران حقیقی از بازار سیاست‌گذار برای جلوگیری از سقوط بورس تصمیماتی گرفت. یکی از تصمیمات جنجالی نهاد ناظر در روز‌های ابتدایی مهرماه ممنوعیت معاملات روزانه بود. به این معنی که سهم خریداری شده در همان روز قابل فروش نبود. تصمیمی که در روز پنجم مهرماه گرفته شد و در روز ۲۰ آبان لغو شد.

دوشنبه سیاه

روز دوشنبه ۲۸ مهرماه شاخص کل بورس تهران ۵۱ هزار واحد ریزش کرد. بزرگ‌ترین ریزش بورس که به دوشنبه سیاه معروف شد. در این روز شاخص کل به کانال ۱.۴ میلیون واحدی سقوط کرد.

در آخرین روز کاری آذرماه شاخص کل بورس به سطح یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحد رسید و بازدهی فصل پائیز منفی ۱۰ درصد است.

زمستانِ کوتاه

در انتهای دی ماه حسن قالیباف‌اصل رئیس وقت سازمان بورس استعفا کرد. استعفای پرحاشیه‌ای که با چند مرتبه تایید و تکذیب همراه بود. یک هفته بعد محمدعلی دهقان‌دهنوی به ریاست سازمان بورس منصوب شد. در دوره ریاست دهقان دهنوی در بهمن ماه دامنه نوسان قیمت سهام به ۲- و ۶+ تغییر کرد. تصمیمی که از ۲۵ بهمن ماه اجرائی شد و با انتقادات فراوانی همراه بود، اما در کاهش نرخ نزول قیمت‌ها تاثیرگذار بود.

در روز ۱۳ اسفند شورای عالی بورس در مصوبه‌ای سود ۲۵ درصدی را برای سهام‌دارانی که ارزش سبد آن‌ها کمتر از ۱۰ میلیون تومان باشد و سهام خود را تا اردیبهشت ۱۴۰۰ نگه دارند تضمین کرد.

در آخرین روز کاری اسفندماه شاخص کل بورس به سطح یک میلیون و ۳۰۷ هزار واحد رسید تا بازدهی فصل زمستان منفی ۹.۱ درصد شود.

 

آنچه دیگران می خوانند:
ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍