کدخبر : 354

طی مدت اصلاح بازار سهام، نمادهای خودرویی اصلاح قیمتی چشم‌گیری کردند و با متعادل شدن جو بازار روند صعودی خود را در پیش گرفتند، اما افزایش قیمت خودرو چه تاثیری بر نمادهای خودرویی بورس می‌گذارد؟

به گزارش رصدبورس، از زمان شروع اصلاح اصلاح بازار سهام، نمادهای خودرویی اصلاح قیمتی زیادی داشتند اما با شروع معاملات هفته گذشته نمادهای خودرویی روندی صعودی در پیش گرفتند و با حجم معاملات بالا جزو شاخص‌سازان اصلی بازار سهام بودند، روند نزولی نمادهای خودرویی در طول اصلاح بازار در حالی بود که قیمت خودرو به شدت در حال افزایش بود.


جدیدترین اخبار بورسی ، تحلیل و آموزش بورس در صفحه اینستاگرام رصدبورس : rasadbours@


روند صعودی نمادهای خودرویی در هفته گذشته با پیش فروش شرکت‌های ایران خودرو و سایپا همراه بود و پیش فروش محصولات این شرکت‌ها به دلیل اختلاف قیمت زیاد نسبت به بازار آزاد که گاهی حتی به دو برابر قیمت کارخانه در برخی از محصولات می‌رسد با استقبال زیادی همراه می‌شود.

ایمان رئیسی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه دلایل ریزش نمادهای خودرویی در دوره اصلاح بازار گفت: اختلاف قیمتی 100 تا 150 میلیونی در برخی از محصولات باعث شده است جهت تقاضا برای خرید خودرو از کارخانه بسیار سنگین‌تر عرضه باشد و همین دلایل کافی است که بازار خودرو به بازاری سوداگر بدل شود. اما در دلیل ریزش نمادهای خودرویی در دوره‌ی اصلاح بازار به دلیل جو هیجانی بازار و روند طبیعی اصلاح بود و به نظر می‌رسد بعد از اصلاح به ارزندگی رسیده است.

او در رابطه با ضعف مذیرت صنعت خودروسازی بیان کرد: شرکت‌های ایران خودرو و سایپا علی‌رغم اینکه امسال نسبت به سال قبل تولید و فروش بیشتری داشتند و رکورد جدیدی ثبت کردند اما میزان کسری بودجه این شرکت‌ها بیشنر از پارسال است و این موضوع ضعف مدیریت در نیرو و منابع را نشان می‌دهد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان خاطرنشان کرد: اگر نمادهای خودرویی وارد بورس کالا شوند اختلاف قیمت خودروی بازار آزاد و کارخانه‌ای کم می‌شود و به نوعی دست دلال از بازار کنار کشیده می‌شود و اینگونه حتی سود بیشتری به این شرکت‌ها خواهد رسید.

منبع :تجارت‌نیوز

ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍