کدخبر : 2637

سقوط دور از انتظار ۵۵ هزار واحدی شاخص و افت قیمت ۲۹۰ سهم بورسی، موج تازه ایی از نگرانی‌ها را ایجاد کرد و در نبود دلیل یا دلایل متقن، همه فعالان در حال جست‌وجو برای ریشه وضعیت امروز بازار هستند.

به گزارش رصدبورس بازار سهام چهارمین روز کاری هفته را با امید به عادی بودن شرایط آغاز کرد اما برخلاف انتظار بیشتر فعالان، سقوط قیمت‌ها و تشکیل صف‌های فروش چند تا چند ده میلیون سهمی، موجی از نگرانی‌ها را ایجاد کرد.

براساس این گزارش، روند نزولی و فشار عرضه‌ها در حالی از نیمه دوم دیروز شروع شده بود که از همان اول وقت امروز، ریزش قیمت قریب به اتقاق همه شرکت‌های بورسی و فرابورسی موجب شد تا شاخص در ۳.۵ ساعت معاملات امروز، بیش از ۵۵.۸ هزار واحد عقب نشینی کرده و به آسانی ضمن از دست دادن خط حمایت ۱.۵ میلیون واحدی به کانال ۱.۴ میلیون واحدی سقوط و به یک میلیون و ۴۲۸ هزار واحدی نزول کند.

با این جریان که عمدتا" به دلیل کاهش ۵ درصدی قیمت سهام و اثر منفی ۴.۷ تا ۱.۶ هزار واحدی شرکت‌های بزرگی چون هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه، ملی مس، شستا، گل گهر، پالایشگاه اصفهان و تاپیکو و همچنین ۲۹۰ شرکت بورسی از جمع ۳۰۹ شرکت بود، کارشناسان و فعالان به جست‌وجوی عامل یا عوامل اصلی این ریزش برآمدند.

برپایه این گزارش، پیگیری‌ها و تبادل نظرات فعالان بورس هم نشان می‌دهد این جریان فعلا" با طنز، ابهام، دلایل غیرمنطقی و دور همراه شده و تاکنون دلیل توجیه‌کننده و منطقی برای سقوط شاخص و نگرانی‌های سهامداران پیدا نشده است.

این درحالی است که با توجه به اخبار مثبت دیروز و امروز مانند بررسی مجدد لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت، قطعیت برنده شدن جوبایدن در انتخابات، انتظار اکثریت بر حفظ کانال ۱.۵ میلیونی شاخص بود اما به اعتقاد برخی، ریزش امروز بازار سهام ناشی از عواملی چون لغو نشست اقتصادی دیروز اروپا با ایران با بلاتکلیفی ۳.۳ هزار نفر از ۴۰ کشور، عرضه اولیه فردا "اوپال " با نقدینگی ۳.۸ هزار میلیارد تومانی، دعواهای سیاسی و زمینه ساز برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، رفتار حقوقی‌ها و ضعف نحوه بازارگردانی سهام و... است ولی این دلایل هم نمی‌تواند چندان قانع‌کننده باشد.

با این اوصاف پیگیری رسانه‌ها و فعالان بازار از عوامل سقوط امروز بورس ادامه دارد و انتظار می‌رود مسئولان بازار سرمایه و تحلیل گران، اقدام به معرفی دلیل یا دلایل موج تازه ریزش بازار سهام را بررسی و اعلام کنند.

منبع :بورس پرس

ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍