کدخبر : 260

این روزها همه از بورس می‌گویند و حضور در این بازار بسیار پررنگ‌تر از سال‌های گذشته شده است. با افزایش تقاضای ورود به بورس، سؤالات مربوط به چگونگی عملکرد در این بازار نیز افزایش یافته است. سؤالاتی مانند این که، چگونه در بورس ثبت نام کنیم؟ به چه صورت کد بورسی دریافت کنیم؟ و... از اولین سؤالاتی است که ذهن هر تازه‌وارد به بورس را به خود مشغول کرده است.

به گزارش رصدبورس طریقه دریافت کد بورسی پروسه پیچیده و دشواری نیست و به راحتی می‌توانید کد بورسی خود را دریافت و سرمایه‌گذاری خود را در بورس شروع کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا به همه سؤالات شما درباره ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی پاسخ دهیم. 

 

برای سرمایه‌گذاری در بورس ابتدا باید با نحوه ورود به بازار بورس و اوراق بهادار آشنا شویم، نحوه ورود برای شرکت‌ها بسیار پیچیده است و به راحتی امکان‌پذیر نیست؛ زیرا شرکت‌ها باید تمامی صورت‌های مالی، سوابق کاری، میزان سرمایه، برنامه‌های آینده خود را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه دهند و در نهایت در صورت تأیید سازمان بورس، می‌توانند سهام خود را در بازار منتشر کنند. 

اولین گام  برای دریافت کد بورسی ثبت نام در سامانه سجام است. در گذشته برای دریافت کد بورسی باید به طور حضوری به  یکی از دفاتر کارگزاری مراجعه کرده  و پس از پر کردن اطلاعات خواسته شده ثبت نام صورت می‌گرفت، اما در این میان مشکلاتی وجود داشت. مشکلاتی مانند این که اطلاعات افراد در کارگزاری‌های مختلف با شکل متفاوتی به ثبت می‌رسید و یا جابه‌جایی بین کارگزاری‌ها خطاهایی را در پی داشت، برای کاهش این مشکلات در سال 1397 سازمان بورس و اوراق بهادار سامانه سجام را معرفی کرد. 

سجام، سامانه‌ای یکپارچه برای ثبت اطلاعات تمامی کاربران به صورت متمرکز است. هر شخصی که قصد معامله در بازار بورس را دارد چه از کاربران جدید و یا قدیمی بدون ثبت نام در سجام حق معامله ندارد. 

برای ثبت نام در سامانه سجام، در ابتدا باید وارد سایت این سامانه به آدرس sejam.ir شوید و پس از انتخاب «ثبت نام در سجام» و واردکردن شماره تلفن خود، منتظر دریافت پیامکی که حاوی کد تأیید است باشید با وارد کردن کد تأیید در مرحله بعد با کادری که از شما درخواست کد ملی دارد روبرو می‌شوید . لازم به ذکر است که اگر قبلاً با این کد ثبت نام انجام داده باشید، امکان ثبت نام مجدد وجود ندارد؛ در غیر این صورت  با وارد کردن کد ملی، شما وارد درگاه پرداخت بانک می‌شوید. هزینه ثبت نام در سجام 10.000 تومان است و بعد از پرداخت این هزینه شما وارد مرحله پر کردن فرم‌های اطلاعاتی خود می‌شوید. 

 اطلاعاتی مانند اطلاعات هویتی، ارتباطی، حساب‌های بانکی، اطلاعات ملی و شغلی در چندین صفحه برای شما به نمایش در می‌آید و شما موظف به پر کردن کادرهای خالی این صفحات هستید. بعد از تکمیل فرم‌ها، تمامی اطلاعات وارد شده از جانب سازمان بورس و اوراق بهادار مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورت صحت اطلاعات، یک کد رهگیری ده رقمی برای شما ارسال خواهد شد. 

از طریق کد رهگیری، شما می‌توانید احراز هویت خود را به صورت حضوری و با مراجعه به یکی از دفاتر پیشخوان دولت و یا به صورت غیرحضوری، از طریق اپلیکیشن‌های مور تأیید سامانه سجام انجام دهید و در آخر پس از چند روز، پیامی حاوی کد بورسی دریافت خواهید کرد. با  وجودی که کد بورسی خود را دریافت کرده‌اید اما هنوز در این مرحله نمی‌توانید به خرید و فروش سهام و اوراق بهادار  بپردازید؛ زیرا فرآیند خرید و فروش و معامله در بازار بورس به واسطه نهادی به نام کارگزاری انجام می‌شود.  

کارگزاری‌ها مراکزی هستند که تحت نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت کرده و خدماتی را برای کاربران خود فراهم می‌آورند تا  فرآیند سرمایه‌گذاری برای کاربران با سهولت بیشتری امکان‌پذیر باشد. هر شخصی می‌تواند از طریق یک یا چند کارگزاری به صورت هم‌زمان معاملات خود را انجام دهد و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. ثبت نام در کارگزاری‌ها نیز مراحلی همچون ثبت نام سجام دارد. در سامانه کارگزاری مورد نظر نیز، بعد از دریافت اطلاعات کامل افراد کد تأییدی برای آن‌ها ارسال می‌شود و پس از آن فرد می‌تواند وارد سامانه معاملاتی خود شده و شروع به سرمایه‌گذاری کند. 

نکته‌ای که لازم است در اینجا به آن اشاره کنیم این است که، با ثبت نام در سامانه کارگزاری آگاه، می‌توانید به صورت هم‌زمان در سجام نیز ثبت نام کنید. در این روش دیگر نیازی نیست در دو مرحله اطلاعات خود را وارد کنید و ثبت نام شما با سهولت بیشتری صورت می‌پذیرد. با وارد کردن اطلاعات خود در ex.agah.com به صورت هم‌زمان، هم در سامانه سجام و هم در کارگزاری ثبت نام شما انجام می‌شود و در نهایت دو پیامک برای شما ارسال می‌شود. با این پیامک‌ها وارد مرحله احراز هویت شده و به راحتی کد بورسی خود را دریافت می‌کنید. 

 

C:\Users\s.jalali\Desktop\رپورتاژ\j7.jpg

فراموشی کد بورسی 

همواره این امکان وجود دارد که نام کاربری یا رمز عبوری را فراموش کنیم و بازیابی آن، برای ما دشوار به نظر آید. درباره کد بورسی نیز این حکم صادق است با این تفاوت که بازیابی کد بورسی از چند طریق ممکن است که در ادامه به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم.  

شاید می‌توان گفت مراجعه به ایمیل‌ و یا فهرست پیامک‌هایتان اولین و ساده‌ترین راه حل باشد. زیرا مطمئناً  کد بورسی شما روزی، از طریق ایمیل و یا پیامک برای شما ارسال شده است و با مراجعه به باکس پیام‌ها می‌توان آن را پیدا کرد، اما اگر پیام‌هایتان را حذف کرده باشید یکی دیگر از این راهکارها مراجعه به کارگزاری مربوطه و یا دفاتر پیشخوان دولت است. 

در صورتی که مشتری کارگزاری آگاه هستید می‌توانید با ورود به پنل معاملاتی کارگزاری به نام آسا تریدر و استفاده از گزینه “رمز عبور را فراموش کرده‌اید؟” به بازیابی رمز عبور خود و پس از آن با طی مراحل و بازیابی رمز عبورتان، وارد پنل معاملاتی خود شده؛ سپس بعد از ورود در قسمت بالا سمت چپ، کد بورسی خود را مشاهده کنید.  

افرادی که در گذشته کد بورسی داشته‌اند در حالی که در سجام ثبت نام نکرده بودند و اکنون کد خود را فراموش کرده‌اند؛ به احتمال قوی کد بورسی آن‌ها غیرفعال شده است. در این حالت این افراد باید ابتدا ثبت نام در سامانه سجام را انجام دهند و احراز هویت شوند و پس از آن با مراجعه حضوری به کارگزاری، کد بورسی خود را فعال کنند.  

آنچه دیگران می خوانند:
ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍