کدخبر : 2004

مدیر مجامع و امور سهام هلدینگ هزاردستان، وضعیت فروش مقداری شرکت ها را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: به طور کلی گزارش های شش ماهه نشان از وضعیت مناسب فروش مقداری شرکت ها دارد و در تعدادی از صنایع ، عملکردها فراتر از حد انتظار بوده است.

به گزارش رصدبورس محمد گرجی آرا اظهار داشت: در گروه پتروشیمی و صنایع شیمیایی که در واقع تولید کننده محصولات پایه هستند، وضعیت بسیار خوبی را شاهدیم. همچنین در گروه لاستیک و پلاستیک هم تعدادی از شرکت ها، فروش های مقداری خوبی داشته اند.در حوزه صنایع غذایی هم شرکت ها کارنامه موفقی ارائه دادند.

وی با اشاره به تاثیر نرخ ارز و کامودیتی ها بر بازار گفت: به لحاظ نرخ با توجه به اینکه وضعیت بازارهای جهانی و قیمت کامودیتی ها رو به رشد بود، نرخ فروش شرکت ها هم خوب بود؛ به ویژه در گروه فولادسازها، مس و محصولات پتروشیمی، شرکت ها عمکرد خوبی را به نمایش گذاشتند.

مدیر مجامع و امور سهام هلدینگ هزاردستان، در ادامه در خصوص اصلاح بازار هم گفت: لازم است که ابتدا دلایل این اصلاح را بدانیم ، بعد از آن اگر این موانع برطرف شدند، به صعود مجدد امید داشته باشیم.

گرجی آرا ، نرخ بهره و قیمت گذاری دستوری را از عمده نگرانی های بازار سرمایه دانست و گفت: دلیل عمده اصلاح بازار سرمایه در هفته های اخیر نااطمینانی از رفتار سیاستگذار در رابطه با قیمت گذاری کالاهاست؛ برای مثال ما تجربه قیمت گذاری دستوری در حوزه خودرو و فولاد را قبل از این داشتیم و عدم اطمینان ناشی از آن باعث شد که سهامداران نگران شوند از اینکه از جیب آنها سوبسیدی به ناحق در اقتصاد پرداخت شود.

 وی افزود: این مهمترین دل نگرانی بازار بود که متاسفانه با مجموعه ای از اقدامات نهادهای قانونگذار و نظارتی تشدید شد.

به گفته گرجی آرا، موضوع دیگری که باعث اصلاح بازار شد، شرایط افت قیمت دلار بود که قدری انتظارات تورمی را با توجه به تحولات سیاست خارجی امریکا، فرو نشاند و از آنجا که دلار هم محرک بخش عمده ای از نرخ فروش شرکت هاست، شاخص شروع به اصلاح کرد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: مورد بعدی، احتمال افزایش نرخ بهره و فشار گروه های مختلف برای افزایش آن بود که با افزایش نرخ بهره بین بانکی و همین طور افزایش نرخ اوراق بدهی انتشار یافته دولت در بازارها همراه شد و در مجموع این سه دلیل عمده، باعث اصلاح بازار بوده است.

وی با بیان اینکه باید دید که رفتار سیاستگذار در ماه های آتی به ویژه سه ماه پایانی نسبت به بازار سرمایه چیست، گفت: البته بانک مرکزی ضمن شفاف سازی نسبت به آینده نرخ بهره ، با قطعیت اعلام کرد که تمایلی به افزایش نرخ بهره ندارد؛ ولی در بازارهای موازی شاهدیم که نرخ بهره اوراق دولتی در حال افزایش است. از طرفی در شبکه بانکی نشانه هایی وجود دارد از اینکه به سپرده گذاران نرخ بهره های بالاتر از نرخ بهره مصوب شورای پول و اعتبار پیشنهاد می شود و اینها نشانه هایی است که نگرانی ها در خصوص بازار را ادامه دار می کند.

گرجی آرا در پایان اطمینان داد: اگر بازار سرمایه به این جمع بندی برسد که این تهدیدها از سر بازار گذشته است، پتانسیل خیلی خوبی در صنایع مختلف وجود دارد و باعث خواهد شد شاخص حتی عددهایی را که در گذشته دیده پس بگیرد و به سمت بالا حرکت کند

 
منبع: سنا
ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍