کدخبر : 1301

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تنها راه نجات این روز‌های بازار سرمایه، بازگرداندن نقدینگی به بازار سرمایه است.

به گزارش رصدبورس حمید سوری کارشناس بازار سرمایه  ، در رابطه با حرف‌های فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد  درباره  اینکه مردم سهامشان را نفروشند، اظهار کرد: زمانی که بازار منفی شد خیلی از مسئولان آمدند و صحبت هایی را به منظور حمایت از سرمایه های مردم کردند اما به مرحله عمل که رسید ما اقدامات چندانی را از آن ها ندیدیم، با توجه به اتفاقاتی که طی چند ماه گذشته رخ داد ما شاهد آن بودیم که هر صحبتی می تواند بر بازار سرمایه تاثیر بگذارد.

او بیان کرد: از آنجایی که طی این چند مدت تصمیمات مسئولان نتوانسته بر بازار سرمایه تاثیر گذار باشد، سهامداران هم اعتمادشان را نسب به صحبت های آنان از دست داده اند و عملا ادامه دادن به این صحبت ها تا زمانی که همراه با عمل نباشد فایده ای بر بازار سرمایه ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با صحبت های قالیباف اصل در رابطه با مشارکت نکردن اشخاص یا نهاده های حقوقی در امر بازارگردانی، گفت: یکی از ویژگی های بزرگ بازار سرمایه که همیشه از آن صحبت به عمل می آید بحث نقد شوندگی، وضعیت بازار ما اکنون به نحوی رقم خورده که نقد شوندگی که در چند ماه گذشته در بورس افزایش یافته بود الان خارج شده است.

سوری بیان کرد: تنها کاری که اکنون مسئولان سازمان بورس می توانند برای بهبود انجام دهند بازگرداندن نقدینگی به بازار سرمایه است.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: شرکت هایی هم که در این مدت به امر بازارگردانی پرداختند به علت کم بودن تعهداتشان، نتوانستند نیاز مردم برای عرضه و یا بحث فروش را پاسخگو باشند و نقد شوندگی را به بازار بازگردانند.

او افزود: وقتی مسئولان به روش های غیر مستقیم اکثر افراد را وارد بازار می کنند باید انتظار داشته باشند زمانی که بازار منفی می شود همین عده ناگهان از بازار سرمایه خارج می شوند، بازارگردانی وقتی می تواند موثر واقع شود که نخست افزایش سطح تعهدات بازارگردانان و دوم افزایش امید به بهبود شرایط بازار بین سهامداران حس شود و مردم قصد فروش سهامشان به بازارگردان ها نداشته باشند به علت آنکه بازارگردانان توان ندارند که تمام سهم ها بخرند.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍