کدخبر : 1370

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در دوران خود بر هیچ توافق بین المللی که در ظاهر آن منافع اقتصادی مناسبی نمی دید پایبند نبود و بیشترین ضربه را به معاهدات و توافق های بین المللی زد.وی در دوران خود از معاهده های بین المللی بسیار مهمی خارج شد.‌

به گزارش رصد بورس :  رامپ را می توان پیمان شکن ترین سیاستمدار جهان دانست. ترامپ نه تنها عهد برجام را شکست که  از سازمان هایی همچون یونسکو و توافق ها و پیمانهایی همچون توافق پاریس، پیمان نفتا، پیمان تجاری اقیانوس آرام، پیمان نیویورک و مانند آن نیز خارج شد. فهرست بلند و بالای پیمان شکنی های ترامپ تمامی ندارد. با عهد شکنی در برجام صادرات نفت برای ایران عملا غیر ممکن شد و در این مدت تجربه مدیران نفتی و از خودگذشتگی پرسنل نفت و انرژی کشور باعث شد چرخ صنعت نفت به حرکت هر چند آرام خود ادامه دهد.
 
این کاهش توان صادراتی علاوه بر اینکه فرصت حضور در بازارهای جهانی را از ایران سلب کرد، عملا باعث  آسیب به طرح‌های توسعه‌ای صنعت نفت به دلیل خروج شرکت‌های خارجی و طرف قرارداد شد.
 

واشنگتن پست امروز نوشت: ترامپ بعنوان فردی خودشیفته و بدخو در چهار سال گذشته با حضور در کاخ سفید خسارات جبران ناپذیری به این کشور وارد کرده است.
 
 حال که مردم آمریکا تصمیم گرفته اند وی را از کاخ سفید اخراج کنند می توان برخی تغییرات را پیش بینی کرد. آقای بایدن دیشب در توییتی اعلام کرد 77 روز دیگر آمریکا به معاهده محیط زیستی پاریس باز می گردد. وی در مرداد ماه سال جاری نیز اعلام کرده بود: چنانچه در انتخابات پیروز شود به برجام بازخواهد گشت.

 
جو مک‌مونیگل، رئیس مجمع بین‌المللی انرژی به تازگی در گفت‌وگو با بلومبرگ به چشم‌انداز تولید و صادرات نفت ایران در صورت خروج ترامپ از کاخ سفید پرداخته است. مک‌مونیگل عقیده دارد چنانچه بایدن پیروز کارزار انتخاباتی آمریکا باشد، ایران می‌تواند سطح تولیداتش را به سرعت بازیابی کرده و میزان صادرات روزانه‌اش را به ۲میلیون بشکه در روز برساند. این اظهارنظر مک‌مونیگل در حالی است که از دو ماه گذشته تا کنون نشانه‌های افزایش صادرات نفت خام ایران از سوی موسسات بین‌المللی ردیابی نفتکش‌ها تایید شده است. در کنار مک‌مونیگل، بانک ژاپنی MUFG و اس‌اند‌پی گلوبال پلتس نیز بر بازگشت سریع صادرات نفت در صورت انتخاب بایدن، تاکید کرده‌اند.

در صورت قطعی شدن انتخاب جو بایدن به عنوان رییس جمهور آمریکا می توان پیش بینی کرد بعد از گذر از دوران تعارفات اولیه مرسوم بین المللی هر روز تحریم های ظالمانه کم رنگ تر از قبل خواهند شد و با تسهیل مسیر صادرات نفت ایران؛ بورس انرژی ایران  جانی مضاعف خواهد گرفت به سمت فتح بازارهای جهانی پیش خواهد رفت. در کنار  این موارد افتتاح بورس بین المللی کیش نیز مکمل همه این جریانات خواهد بود و با تبدیل شدن کیش به قطب فروش نفت در مهم ترین نقطه استراتژیک و نفت خیز جهان گامی اساسی در جهت توسعه  اقتصادی کشور برداشته خواهد شد.

 
 
ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍