کدخبر : 3522

به گزارش رصد بورس: ​اسکناس ١٠ هزار تومانی و ایران‌چک ١٠٠ هزار تومانی جدید در شعب بانک صادرات ایران در حال توزیع است.

به گزارش رصد بورس: اسکناس‌های جدید ١٠٠ هزار ریالی و ایران چک‌های جدید یک میلیون ریالی به منظور افزایش انضباط مالی و کاهش قابل‌توجه امکان جعل، توسط بانک مرکزی منتشر شد که بهره‌گیری از فناوری‌های نوین چاپ اسناد امنیتی با استفاده از نخ امنیتی با قابلیت تغییر رنگ، واتر مارک، طراحی خطی، چاپ برجسته و... از مهمترین ویژگی‌های امنیتی آنها است و در شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور در حال توزیع است.

طراحی تمامی نقوش ایران چک جدید یک میلیون ریالی به صورت خطی و با استفاده از نرم‌افزار‌های امنیتی انجام شده و هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است.

کاغذ ایران‌چک یک میلیون ریالی نور ماوراء بنفش را منعکس نمی‌کند و در سطح کاغذ از الیاف فلورسنتی نامرئی استفاده شده که زیر نور ماوراء بنفش در چهار رنگ قابل مشاهده است. بخش‌هایی از طرح و شماره سریال‌ها نیز با استفاده از مرکب فلورسنتی چاپ شده که زیر نور ماوراء بنفش به رنگ‌های سبز و طلایی مایل به زرد قابل مشاهده است.

با استفاده از طراحی خطی سه بعدی (متالین)، نقشه‌ها به صورت برجسته به نظر می‌آیند .طرح مکمل در بعضی از ایران چک‌ها به صورت تصویری با عدد ارزشی ایران‌چک به صورت ناقص در دو روی ایران‌چک چاپ می‌شود که در مقابل نور همدیگر را تکمیل می‌کنند و طرح واحدی را تشکیل می‌دهند. چاپ برجسته در اسکناس و ایران چک جدید به آسانی با انگشتان دست، قابل لمس و شناسایی است.

در پشت ایران چک عدد ١٠٠ با استفاده از مرکب پیشرفته‌ای که قابلیت تغییر رنگ دارد چاپ شده است و در صورت حرکت و تغییر زاویه ایران چک، تغییر رنگ عدد ١٠٠ از طلایی به سبز به راحتی قابل مشاهده است. همچنین نوشته‌های بسیار ریز ایران چک که با ابزار بزرگ‌نمایی قابل مشاهده است، تنها به وسیله دستگاه‌های چاپ امنیتی چاپ می‌شوند.

روابط‌‌عمومی بانک صادرات ایران

ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍