کدخبر : 3036

در چهار هفته گذشته بورس روند نزولی چشم‌گیری داشته و شاخص کل کف قبلی خود را نیز از دست داده است، اما برخی می‌گویند ریزش بورس تمام شده و این بازار تا پایان سال ۲۰ درصد سود می‌دهد. این گمانه صحیح است؟

 این روزها مهم‌ترین سوال فعالان بازار سهام این است که چه زمانی روند صعودی بورس آغاز می‌شود و بورس چقدر به سهامداران سود می‌دهد؟

 

ایمان رئیسی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه با هیجان فروش در بازار سهام گفت: شاخص کل در طول ۶ ماه گذشته با ریسک انتخابات آمریکا همراه بود و مردم نمی‌‌دانستند که آیا بایدن به کاخ سفید می‌رود یا ترامپ. چراکه حضور هر کدام در کاخ سفید با سناریویی متفاوت از دیگری همراه بود.

 

پیش‌بینی پیروزی بایدن با کاهش نرخ ارز و کم شدن تنش‌ها از یک طرف و راه یافتن ایران به بازارهای جهانی برای فروش نفت و کاهش قیمت جهانی نفت همراه بود . پیروزی ترامپ با سناریوی معکوس این مساله. نااطمینانی از نتیجه این انتخابات بازار را در حالت تعلیق و انتظار نگه داشته بود.

 

اما با مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا انتظار می‌رفت روند صعودی بورس آغاز شود که نشد. رئیسی در این خصوص می‌گوید آنچه این روزها در بازار مشهود است هیجان فروش است که به هیچ خبری واکنش مثبت نشان نمی‌دهد. همان‌گونه که در شیب تند صعود در ۵ ماهه اول سال هیچ خبر بدی نتوانست جلوی سونامی صعودی را بگیرد.

 

این کارشناس در ادامه افزود: عده‌ای پذیرفته‌اند که بازدهی در این بازار مستلزم تحلیل و انتخاب سهام و سپس صبر است، اما دسته دوم بورس را بدون ریسک تصور می‌کردند و گمان می‌کنند ضرری که در بورس کرده‌اند مانند ماجرای موسسه کاسپین است و قصد دارند با اعتراض حق خودشان را از بورس بگیرند، غافل از اینکه پرتاب تخم مرغ به سازمان بورس تاثیری در روند نزولی و صعودی شاخص نخواهد داشت.

 

به گفته رئیسی این بازار چرخه‌های رونق و رکود را بدون توجه به این عوامل طی خواهد کرد و گذشته ثابت کرده برنده کسانی بوده‌اند که در نقاط مناسب وارد بازار شده‌اند، صبر کرده‌اند و پیروز در بازار مانده‌اند. همه ما از این ریزش اخیر بازار ناراحتیم اما اگر نگاهی به شاخص کل بیندازیم ، عدد ۴۰۰ هزار را در دی ماه ۹۸ خواهیم دید که با وجود این ریزش هنوز نسبت به رقیبان خود یعنی سکه و دلار بازدهی بالاتری را کسب کرده است.

 

این کارشناس در رابطه با زمان بازگشت روند صعودی شاخص کل گفت: این روزها مهم‌ترین سوال فعالان بازار این است که بازار از کجا و تا چه عددی رشد خواهد کرد؟ با توجه به وضعیت گزارش‌های ۹ ماهه‌ای که به زودی منتشر می‌شود و چراغ سبزی که «کچاد» روشن کرد انتظار داریم بازار در روزهای پایانی دی ماه آخرین روندهای منفی‌ را پشت سربگذارد و از اوایل بهمن تا اسفند ماه بازدهی ۲۵ درصدی را نصیب سهامداران کند.

 

 

 

ارسال نظر:

سهام عدالت
بورس اوراق بهادار
کارگزاری ها
عرضه اولیه
فرابورس
بورس کالا
بورس انرژی
تحلیل های بورسی
‍‍‍